Skip to main content

Oficiální vyjádření k tématu: Souběh invalidních důchodů třetího stupně a vdoveckých důchodů pro rodiče nezaopatřených dětí

By 24. září 201930 ledna, 2024Média, Událo se
Oficiální vyjádření k tématu Souběh invalidních důchodů

Uvádíme oficiální cestou záměr a snahu Nadačního fondu Vrba o nápravu v dávkovém systému. Primárně jde Vrbě v této oblasti o pomoc rodinám, kde ovdovělý rodič starající se o nezaopatřené děti (pobírající sirotčí důchod), kterému je navíc přiznána invalidita III. stupně a nemůže vykonávat povolání. Rádi bychom, aby tento rodič dostal od státu kompenzaci za částku základní výměry důchodu.

Vdovský či vdovecký důchod se skládá ze dvou složek:

  • základní výměry (ta je pro všechny stejná a pro rok 2019 je ve výši 3270,- Kč)
  • a procentní výměry (50% z vyměřeného invalidního důchodu zemřelého či starobního – záleží, na který by měl nárok).
  • Při souběhu invalidního a vdovského/ vdoveckého důchodu se vyplácí pozůstalému rodiči v plné výši ten důchod, který je vyšší a z toho druhého jen procentní výměra.

K iniciování řešení této otázky vede Vrbu osobní zkušenost s rodinami v této situaci. Pro názornost uvádíme data z ČSÚ aktualizována k 29. 8. 2019.

Žena v invalidním důchodu III. stupně pobírá v průměru 10 682 Kč. Pokud je navíc vdovou, starající se o nezletilé dítě/ děti je její vdovský důchod v průměru 8 029 Kč. Přiznán je jí v plné výši ten z vyšších důchodů, tedy invalidní. Vdovský důchod je jí vyplácen také, ale ponížený o základní výměru, tedy pro rok 2019 je to minus 3 270 Kč. Celkem tedy žena v této nelehké životní situaci, kdy její stav neumožňuje si přivydělat, dostává 15 441 Kč.

Při jednání na toto téma často narážíme na tvrzení, že je tu přece ještě dávkový systém. Ale pozor! Pokud naše ilustrativní žena pečuje o jedno nezaopatřené dítě a to pobírá sirotčí důchod v průměru 6 351 Kč, je její příjem 21 792 Kč. Tato žena nemá nárok na příspěvek na dítě, protože její příjmy přesahují 4násobek životního minima. Pokud bude úspěšná, mohla by získat příspěvek na bydlení ve výši cca 3 800 Kč. Průměrný nájem např. Prahy 10 pro byt o rozloze 59,4 m² je 17 073 Kč.

Po té, co žena zajistila sobě a dítěti bydlení jí na měsíc zbývá 8 519 Kč. Sami si udělejte obrázek situaci, kdy žena s onemocněním leukémie vychovává jako mladá vdova šestileté dítě a má vystačit v Praze s výše uvedenou částkou.

Doporučení z ministerstev?

Máme si prý sjednat z úřadu práce spolupráci s dávkovým poradcem. Nadační fond Vrba poskytuje praktickou péči ovdovělým rodinám po celé republice. Protože jeho práci finančně podporují pouze dárci, může zaměstnat na HPP pouze jednoho terénního pracovníka. A to hlavně z důvodu, že za zaměstnance platí SUPERHRUBÉ NÁKLADY stejně, jako podnik, který něco vyrábí, prodává a generuje zisk.

Je pro nás vysoce nemorální požadovat po klientech v situaci ovdovění nějaký finanční obnos za informace a pomoc, které poskytujeme.

Sami jsou často ve finanční tísni. Bohužel pokud nebude mít Vrba podporu od státu a veřejnosti budou mladé ovdovělé rodiny od března 2020 na vše samy.

Proto budeme nesmírně vděční za každou podporu a přispění na pomoc rodinám bez táty nebo mámy.

Chci přispět

Je tedy nereálné pro jednoho terénního pracovníka při své vytíženosti domlouvat ještě s úřadem práce spolupráci jednou  v Třebíči, Praze 10, Brno – venkov, Plzni, Českých Budějovicích apod. Už nám jaksi na ministerstvu zapomněli říct, kde na to má vzít fond peníze, aby zaplatil práci tomu jimi doporučovanému dávkovému specialistovi. Z těchto doporučení opravdu Vrba „roste“!

Nikdo se nechce dostat do situace, kdy v mladém věku ovdoví a na péči o děti a vše kolem zůstane sám. Samotná situace je velice náročná po všech stránkách. Ale když se k tomu všemu přidá ještě závažné onemocnění, je to už na hraně udržitelnosti. Nemůže se proto na nás nikdo zlobit, že se Vrba snaží upozornit na tuto skutečnost.

Pokud existuje Komise pro spravedlivé důchody, tak my ve Vrbě vysíláme jasný vzkaz, že je tady část obyvatel, pro kterou je životní situace i dávkový systém NESPRAVEDLIVÝ.