Skip to main content

Kritická situace v otázce dalšího fungování Nadačního fondu Vrba

By 28. srpna 20234 března, 2024Aktuálně, Média, Sbírky
Kritická situace v otázce dalšího fungování Nadačního fondu Vrba

Vždy se snažíme i na nepříznivé chvíle nahlížet v pozitivním světle a hledat ta nejlepší řešení. Bohužel však nastala situace, která je pro náš nadační fond skutečně kritická. Je totiž velmi pravděpodobné, že od roku 2024 bude muset Nadační fond Vrba ukončit svoji činnost a nebude moci poskytovat svoje služby.

Již dlouhodobě upozorňujeme problematiku financování neziskových organizací v naší republice. Současná politika v přidělování grantů a dotací je bohužel nastavena tak, že nepřináší organizacím dlouhodobou udržitelnost. Grantové programy jsou vypisovány na jeden rok, následně se musí o podporu žádat znovu (ovšem s nejistým výsledkem) a například v oblasti mzdových nákladů je toto řešení krajně nešťastné. Každý, kdo se obrátil na naši organizaci, ví, že naše činnost je založena na osobním lidském přístupu našich pracovníků. Je však důležité si uvědomit, že neziskový sektor není sektorem dobrovolnickým a pokud chce poskytovat odpovídající služby svým klientům, musí mít kvalifikované a kvalitní pracovníky. Ti se pro organizaci však shánějí velmi komplikovaně, pokud mají výhled zaměstnání a s ním spojené odpovídající mzdové ohodnocení jen na rok dopředu.

Nadačnímu fondu Vrba v letošním roce nebyl přidělen z kapacitních důvodů jeden velmi významný grant a tato situace je pro naši organizaci v tuto chvíli v podstatě likvidační.

V žádném případě jsme se nikdy nespoléhali na získávání financí pouze z grantových programů nebo dotací, aktivně se snažíme najít finanční podporu z různých zdrojů. Podpora státu by však v této oblasti měla být pro neziskové organizace nastavena jinak. Vždyť tyto organizace vykrývají místa, kde stát nefunguje. O ovdovělé rodiny s dětmi se v komplexní rovině stará v naší republice pouze Nadační fond Vrba a neskutečně nás mrzí představa, že může nastat situace, kdy tyto rodiny nebudou mít v ČR zastání a nedostane se jim pomoci, kterou v krizové životní situaci tolik potřebují.

Známe osobně přes 500 příběhů. Příběhů, bolesti, smutku, trápení, ale také velké naděje a odhodlání jít dál novou životní cestou. Chceme stát těmto rodinám po boku i nadále a být jejich průvodci na cestě zpátky do života.

Rádi bychom se proto obrátili na vás – širokou veřejnost. Podpořte další fungování Nadačního fondu Vrba

Naskenujte vaší bankovní aplikací QR kód a pošlete 500 Kč (částku můžete libovolně změnit) bankovním převodem na číslo účtu Nadačního fondu Vrba 2500996405/2010, vedeného u Fio banky.

QR platba

V případě, že chcete zaplatit platební kartou, můžete přispět pomocí veřejné sbírky Koruna pro Vrbu, kterou naleznete na www.korunaprovrbu.cz.

Za každý příspěvek ze srdce 💚 děkujeme. Podaří se nám společně udržet Nadační fond Vrba na scéně neziskového sektoru a pomůžeme tak rodinám, kterým smrt vzala mámu nebo tátu?


www.korunaprovrbu.cz